Učenci šestega, sedmega, osmega in devetega razreda smo imeli tretji tehniški dan v brežiškem muzeju. Ogledali smo si muzej in se udeležili treh delavnic. Krožili smo med črepinjami, mozaikom in izdelovanjem medaljonov. Ogledali smo si predmete, izkopane v Posavju, od prazgodovine do starega veka (čas rimskega cesarstva), s poudarkom na posodju, in se seznanili z delom arheologov in restavratorjev-konservatorjev. Potem smo v parih črepinje posameznih posod razporedili in zlepili, da so spet nastale posode. Seznanili smo se s pojmom mozaika, z njegovo zgodovino in tehnologijo izdelave. Po motivu mozaikov, najdenih na območju Neviodunuma, smo iz mozaičnih kock izdelovali mozaike, katere bodo kasneje v restavratorsko-konservatorski delavnici zalili z mavcem, in po nekaj dneh bodo izdelki končani. Izdelovali smo medaljone z motivi iz Viteške dvorane. Ob ogledu poslikav v brežiškem gradu (stopnišče, kapela in Viteška dvorana) smo na leseno ploščico v obliki medaljona nalepili motiv iz Viteške dvorane in ga prelakirali, tako da je nastal pravi obesek.

Zapisala: Andreja Šiško, učiteljica