V petek, 25. 10. 2019, je v Globokem potekala slovesnost ob spomeniku borcem narodnoosvobodilnega boja, izgnancem in žrtvam vojnega nasilja. Poudarjeno je bilo, da je to spomin na preteklost, ki se v sedanjosti ne sme pozabiti, saj bo le tako naša prihodnost potekala v sožitju z narodi in naravo. Z deklamacijo, dramsko uprizoritvijo, petjem in igranjem so učenke in učenci OŠ Globoko poskrbeli za kulturni program, ki sta ga sestavili Danijela Radjen in Maja Sakelšek, Dragana Radjen in Melita Ogorevc pa sta poskrbeli za izvedbo programa. Predstavljeno je bilo tudi nekaj pesmi iz nedavno izdane pesniške zbirke Globočana Franca Živiča – Prepletanja.

Slavnostni govornik je bil predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Brežice, Stane Preskar. V govoru se je dotaknil državnega praznika dneva suverenosti, saj je na dan komemoracije, 25. 10., bila ravno 28. obletnica od odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. Ob tej priložnosti je Preskar v imenu Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Osnovni šoli Globoko podelil srebrno plaketo za dolgoletno sodelovanje na kulturnih in spominskih prireditvah borčevske organizacije Brežice. Plaketo je zaradi ravnateljičine odsotnosti prevzela Zdenka Bregar Umek.

Danijela Radjen