Spomenik v Dobravi
Verjetno ste se že kdaj peljali mimo spomenika ob glavni cesti, ki pelje iz Brežic v Župelevec. V gozdu Dobrava stojijo pokončni leseni stebri, za njimi pa nas pot popelje globlje v gozd, kjer stoji
spomenik. K temu spomeniku smo se 1. junija letos odpravili učenci 9. razreda, da bi izvedeli, čemu je namenjen. Spomenik je postavljen v spomin Krški četi. Ravno na tem mestu so na začetku druge svetovne vojne postrelili skoraj vse člane čete in jih zakopali v grob, ki so si ga morali sami skopati. Krške borce je sestavljalo deset pogumnih partizanov, ki so se borili proti okupatorju. V svojem taboru so imeli le dve puški in nekaj pištol, torej so s svojimi dejanji bili res junaki. Pokazali so veliko poguma, upora in moči bratstva, vrline, ki so bile v času vojne ključne. Majhna napaka, ki je bila posledica njihove mladosti in neizkušenosti, jih je pripeljala do strašnega konca sredi Dobrave. Vse, kar smo o njih izvedeli, nam je povedal g. Stane Preskar, predsednik društva za vrednote NOB. Kot že učence pred nami, nas je prijazno sprejel. Predstavil nam je značilnosti druge svetovne vojne in dogodke pri nas. Na koncu nam je zaželel uspešno nadaljevanje šolanja in nam položil na srce, da naj vedno mislimo s svojo glavo.

Eva Julija Borovšak, 9. razred